Kategoriler
Alışveriş Sepetiniz

1 Ocak 2023 tarihinden önce Yayıncı Platformu başvurusu yapan üyelerimizin bilgilerini tekrar güncellemesi gerekmektedir. Bunun için lütfen tekrar kayıt başvurusu yapınız. Başvuru için tıklayınız

Hakkımızda

İNTERNET YAYINCILARI DERNEĞİ (İYAD), 13 ŞUBAT 2007′DE TÜRKİYE’NİN 30 İLİNDEN TOPLAM 43 KURUCU ÜYENİN KATILIMIYLA KURULMUŞTUR. İYAD’IN BUGÜN TÜRKİYE’NİN TÜM İL VE İLÇELERİNDE 3 BİNE YAKIN ÜYESİ BULUNMAKTADIR. 

İnternet Yayıncıları Derneği (İYAD), 13 Şubat 2007′de Türkiye’nin 30 ilinden toplam 43 kurucu üyenin katılımıyla kurulmuştur. Derneğin üyelerini, başta internet haber sitelerinin temsilcileri olmak üzere ülke genelindeki birçok yerel gazete, televizyon, radyo istasyonu ve çeşitli basın kuruluşlarının temsilcileri oluşturmaktadır. Özgür ve bağımsız bir medya gücünün oluşması için daha etkin ve daha örgütlü olmanın gerekliliğine inanan İYAD’ın Türkiye genelinde 3 bine yakın üyesi bulunmaktadır. Kâr amacı olmaksızın faaliyetlerini sürdüren İYAD ulusal veya uluslar arası hiçbir kuruluştan maddi destek almamaktadır. Bünyesinde kurduğu Basın Akademisi’nde yerel medya ve internet haberciliği gibi konularda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Kurumsal kimliği ve yapısı günden güne güçlenen İYAD, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

TEMEL AMAÇ

İnternet Yayıncıları Derneği ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ile sansürsüz internet ve özgür internet kavramlarını benimsemiştir. Yerel medyanın önemine vurgu yapmaktadır. İnternet Yayıncıları Derneği bu kavramlara günümüzde de artarak devam eden saldırılara karşı gerekli duruşu ve söylemi ortaya koymayı görev edinmiştir. Basın ve ifade özgürlüğü ile haber alma ve haber yapma özgürlüğüne karşı oluşabilecek her tür engelleme ve tehdit durumunda üyelerinin yanında kurumsal bir duruş sergilemeyi en önemli görevi olarak görmektedir.

İNTERNET HABERCİLİĞİ

İYAD, Türkiye’de ve dünyada internet basınının önemli bir güce kavuşmasına ve bir sektör haline gelmesine rağmen Türkiye’de internet habercilerinin gazeteci sayılmaması nedeniyle çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. İYAD 5651 sayılı internet yayınlarını düzenleyen yasayla birlikte 5187 sayılı basın kanununda yapılacak düzenlemelerle internet habercilerinin de gazeteci statüsüne sokulması gerektiğini savunmaktadır.

İNTERNET YASAKLARINA KARŞI MÜCADELE

İYAD aynı zamanda Türkiye’de uygulanan internet sitelerinin yasaklanması ve erişimine engel koyulması gibi politikalara karşı aktif mücadelesini sürdürmektedir. Özellikle internet haberciliğinin ve yerel basının etkinlik alanının genişlemesine katkı sağlamak, üyelerinin hak ve taleplerini ön plana çıkarmak için çalışmaktadır. Kurulduğu günden itibaren internet yasaklarına karşı geliştirdiği söylemleri ve internet yayıncıları ile yerel medya çalışanlarının haklı taleplerini gündeme getiren İYAD, Türkiye’nin saygın basın meslek kuruluşları arasındaki yerini almıştır.